Działalność

„Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych.
Starajmy się usłyszeć wołanie.
Starajmy się postępować i tak żyć, by nikomu
w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową
i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny,
pozbawiony opieki”.
Jan Paweł II

 

W celu niesienia pomocy najbardziej potrzebującym, członkowie Szkolnego Koła Caritas prowadzą następujące działania:

 1. Odwiedziny w domach osób starszych
  Uczniowie podzieleni na małe grupki odwiedzały osoby starsze, chore, samotne, by spieszyć im z pomocą w codziennym życiu (zakupy, sprzątanie itp.). Często wystarczyła zwykła rozmowa. 
 2. Spotkania z osobami obłożnie chorymi
  Kolejna grupa członków SKC regularnie odwiedzała osoby obłożnie chore w Zakładzie  Opiekuńczo – Leczniczym przy Mościckim Centrum Medycznym. Uczniowie uprzyjemniali chorym czas rozmową oraz pomagali personelowi i obsłudze medycznej
 3. Pomoc w świetlicy parafialnej
  Młodzież pomagała również w świetlicy parafialnej poprzez zabawę z dziećmi, pomoc w nauce. Nasi uczniowie, przebrani za kolędników, odwiedzili dzieci w świetlicy z krótkim przedstawieniem. Zostali za to nagrodzeni nie tylko brawami, ale również kartkami z życzeniami świątecznymi wykonanymi przez dzieci. Członkowie SKC pomagali w przygotowaniach i przeprowadzeniu festynu parafialnego dla rodzin „Tereziada”
 4. Zorganizowanie grup pomocy koleżeńskiej
  Pomoc jest również potrzebna osobom w naszej szkole, dlatego też zorganizowaliśmy dwie grupy koleżeńskie, które pomagają uczniom słabym w nauce.
  Grupa I – pomoc skierowana do uczniów gimnazjum i liceum
  Grupa II – pomoc skierowana do dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 (znajdującej się na parterze w budynku Szkoły).
 5. Udział w akcjach charytatywnych na rzecz uczniów naszej szkoły
  Członkowie SKC włączali się w akcje charytatywne na rzecz uczniów naszej szkoły, których rodziny mają trudne warunki materialne.
 6. Udział i współorganizacja koncertu charytatywno – ewangelizacyjnego
  Szkolne Koło Caritas co roku bierze udział w projektach na rzecz misji w Bagandou, a finałem projektów są koncerty charytatywno – ewangelizacyjny dla Afryki „Spe salvi” na Rynku w Tarnowie.   Wraz z innymi szkołami z Tarnowa włączamy się w jego zorganizowanie. W 2010r. w ramach projektu pomogliśmy w pakowaniu kontenera z darami do szpitala w Bagandou, a jednym z naszych darów był agregat prądotwórczy.
 7. Obdarowywanie starszych osób świąteczną niespodzianką
  Dwa razy do roku, przed świętami członkowie Koła  samodzielnie przygotowują niespodzianki dla naszych podopiecznych. Wręczając im upominek, składają życzenia od całej społeczności szkolnej. Do tej pory niespodziankami były:
  – na Święta Bożego Narodzenia – wieńce adwentowe oraz aniołki z masy solnej, pierniczki, choinki i aniołki origami
  – na Święta Wielkanocne – słoneczniki i baranki z masy solnej lub cukrowej, babeczki.
  Odwiedzani ludzie zawsze z niecierpliwością czekają na naszą młodzież, a i uczniowie lubią te wizyty przepełnione miłością, dobrocią i życzliwością.

Poprzez różne akcje Szkolnego Koła Caritas pragniemy uwrażliwić młodzież na krzywdę i cierpienie innych, by za kilka lat, gdy wielu z nich zajmie się sprawami społeczno – politycznymi, mieli świadomość tego, że blisko nas samotnie cierpi człowiek, a przecież wcale nie musi tak być, jeżeli ludzie dostrzegą ten problem i otworzą na niego swe serce.