IV Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II

Absolwenci

Znani Absolwenci

 
Roman ABRAMOWICZ (*1953) Lekarz – chirurg i ginekolog-położnik. Absolwent IV Liceum z 1972 (klasa prof. Tadeusza Szydłowskiego). Ukończył studia na Akademii Medycznej w Gdańsku i studia podyplomowe z zarządzania w służbie zdrowia na Politechnice Gdańskiej. Ordynator oddziału ratunkowego i zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Miejskiego w Gdyni.
 
Jerzy ABRATOWSKI (1929-1989)
Muzyk, kompozytor i pianista.
Absolwent IV Liceum z 1948 (klasa prof. Henryka Zasady). Studiował muzykologię. Współpracował z Polskim Radiem, Teatrem Młodego Widza, Kabaretem Szpak. Komponował muzykę teatralną i filmową. Autor ok. 150 piosenek, w tym znanych przebojów – O mnie się nie martw, Gdy mi Ciebie zabraknie. Juror Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Zginął tragicznie w Kalifornii.
  Michał Białkowski, chemik
Mieczysław BIEŃ (*1958)
Przedsiębiorca, samorządowiec, dwukrotny prezydent Tarnowa.
Absolwent IV Liceum z 1977 (klasa prof. Franciszki Witek). Ukończył studia na Wydziale Transportu Politechniki Krakowskiej (1982). Zatrudniony m.in. w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym i Wojewódzkim Zarządzie Dróg. Zaangażowany politycznie w Komitecie Obywatelskim, w l. 1990-1994 prezydent Tarnowa. Następnie dyrektor generalny Wyższej Szkoły Biznesu w Tarnowie. W l. 2002-2006 ponownie prezydent Tarnowa (wybrany w wyborach bezpośrednich). Prezes stowarzyszenia Nasz Dom Tarnów (2005). Od 2007 dzierżawca i zarządca pałacu w Janowicach. W 2018 startował bez powodzenia do sejmiku województwa małopolskiego.
 
Roman BORYCZKO (*1931)
Konstruktor, pracownik naukowy AGH.
Absolwent IV Liceum z 1949 (klasa prof. Henryka Zasady). Ukończył Wydział Mechaniczny Akademii Górniczo Hutniczej w 1955, dr nauk technicznych (AGH, 1965), asystent i adiunkt w AGH, autor wielu patentów i prac naukowo-technicznych (najlepszy projekt wynalazczy 1974). Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1976).
 
Małgorzata BRYNDAL (*1974)
Językoznawca, pracownik akademicki.
Absolwentka IV Liceum z 1993 (klasa prof. Renaty Kozioł). Dr Nauk Humanistycznych w zakresie językoznawstwa ogólnego na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Lektor języka angielskiego jako języka obcego w Wielkiej Brytanii. Nauczyciel akademicki na UAM w Poznaniu. Posiada liczne osiągnięcia naukowe.
 
Klaudia BUCZEK (*1991).
Wspinaczka sportowa, zawodniczka KU AZS PWSZ Tarnów.
Absolwentka IV Liceum z 2010 (klasa prof. Beaty Kubień). Ukończyła studia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jedna z najlepszych zawodniczek w Polsce we wspinaczce na szybkość – rekordzistka Polski (2015). Brązowa medalistka Pucharu Świata we wspinaczce na czas w 2016 (klasyfikacja generalna). Zwyciężczyni Puchar Świata Xiamen w Chinach. Mistrzyni Świata Juniorów z Edynburga (2010). Zawodowo nauczycielka wspinaczki; specjalizuje się w dietach dla osób aktywnych fizycznie.
 
Sylwia BUCZEK (*1991)
Wspinaczka sportowa.
Absolwentka IV Liceum z 2010 (klasa prof. Beaty Kubień). Ukończyła studia w zakresie inżynierii biomedycznej na AGH, stypendystka Uniwersytetu w Siegen (Niemcy). Przeszła największą ilość dróg boulderingowych wśród kobiet w Polsce. Ma na swoim koncie m.in. rekord kraju.
 
Jacek BUJAK (*1945)
Polityk, przedsiębiorca i inżynier, poseł na Sejm X i I kadencji.
Absolwent IV Liceum z 1963 (klasa prof. Juliana Dudka). Ukończył w 1969 studia z zakresu odlewnictwa metali nieżelaznych na AGH. Zatrudniony w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Gorzyce, w l. 1975-1977 nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu, następnie kierownik sekcji technologicznej w PZL Gorzyce. Czł. Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego NSZZ Solidarność w Stalowej Woli. Poseł na sejm RP 1989-1993, m.in. przewodniczący Komisji Systemu Gospodarczego, Przemysłu i Budownictwa oraz Komisji Systemu Gospodarczego i Polityki Przemysłowej. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.
Bronisław Jan Maria DEMBOWSKI (1927-2019)
Duchowny rzymsko-katolicki, prof. nauk filozoficznych, bp diecezjalny włocławski.
Absolwent IV Liceum z 1946 (klasa prof. Henryka Zasady). Pod koniec II wojny zaprzysiężony żołnierz AK. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Społecznym Uniwersytetu Warszawskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1953. Dr filozofii 1961, habilitacja 1969, profesura zwyczajna 1990. W l. 1962-1982 wykładowca w ATK w Warszawie, następnie (do 1992) dziekan Akademickiego Studium Teologii Katolickiej w Warszawie. Czł. redakcji pisma Studia Philosphiae Christianae (1965-1982). Jako duchowny pełnił różne funkcje, w tym asystenta KIK w Warszawie i duszpasterza niewidomych w archidiecezji warszawskiej. W Episkopacie Polski od 1975, w l. 1981-992 wiceprzew. Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Uczestnik obrad okrągłego stołu (1989). W l. 1992-2003 biskup włocławski. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, kawaler komandorii Missio Reconciliationis.
 
Jarosław GABAŁA (*1960)
Geograf, pracownik naukowy.
Absolwent IV Liceum z 1976 (klasa prof. Teresy Leśniak). Dr nauk geograficznych, pracownik dydaktyczny PWSZ w Tarnowie; z-ca kierownika Zakładu Ochrony Środowiska Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego. Prowadzi zajęcia z geologii, hydrologii, systemów GIS oraz zajęcia terenowe. Jest znawcą geografii Tarnowa i okolic.
 
Ewa GOGOLA (*1965)
Lekarz, specjalista pediatrii i gastroenterologii.
Absolwentka IV Liceum z 1974 (klasa prof. Czesława Gogoli). Ukończyła studia na Akademii Medycznej w Krakowie. Pracuje w Northeastern University, Evanston Hospital, Departament of Gastroenterology/Research – Evanston, Illinois. Koordynator klinicznych badań naukowych, współautorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie gastroenterologii.
 
Leszek GOLBA (*1959)
Politolog, historyk, poseł na sejm RP.
Absolwent IV Liceum w 1979 (klasa prof. Marii Powroźnik). Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji UJ (1985), specjalizując się w zakresie politologii i historii. Czł. Konfederacji Polski Niepodległej. W l. 90. XX w. dyrektor biura poselsko-senatorskiego partii w Tarnowie. W l. 1991-1993 poseł na sejm RP z ramienia KPN, wybrany w okręgu wyborczym Tarnów. Zasiadał w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i dwóch podkomisjach. W l. 1990-1994 radny Rady Miejskiej w Tarnowie. W 2002 kandydował do sejmiku małopolskiego. Wiceprzew. Rady Fundacji Kromka Chleba.
Piotr GOLEMO (*1962)
Działacz ekonomiczny.
Absolwent IV Liceum z 1981 (klasa prof. Franciszki Witek)
W latach 2005-2018 prezes Zarządu Spółki Kol-Tar.
 
Witold GOLEMO (*1958)
Działacz gospodarczy.
Absolwent IV Liceum z 1977 (klasa prof. Franciszki Witek)
Ukończył studia na Wydziale Ekonomiki Obrotu w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pracę w tarnowskich Azotach podjął na początku lat 90. XX w. Dyr. finansowy Zakładów Azotowych (2002-2006). Autor i współautor wdrożeń z zakresu ekonomii i finansów. Skarbnik miasta Tarnowa (2006-2007), pełnomocnik Zarządu Grupy Azoty ds. finansowych. Dyr. Mościckiego Centrum Medycznego.
 
Alina GRABIEC (*1976)
Biolożka, pracownik naukowy.
Absolwentka IV Liceum z 1995 (klasa prof. Marii Sznajder). Ukończyła studia o specjalizacji biologia molekularna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskała doktorat w zakresie nauk biologicznych na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, publikuje w czasopismach naukowych, pracuje w FOK Clinical Research GmBH, Planeg/Martinsried pod Monachium.
 
Małgorzata GRZYWACZ-BRUNNER (*1976)
Chemiczka, specjalistka w zakresie chemii biologicznej.
Absolwentka IV Liceum z 1995 (klasa prof. Danuty Kolendo). Ukończyła studia w zakresie chemii i chemii biologicznej na UJ. Stypendystka w Glasgow. Dr chemii na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dyrektor ds. patentów w firmie farmaceutycznej Lonza w Szwajcarii. Specjalizuje się w badaniach nad specyfikami medycznymi. Autorka publikacji naukowych w j. polskim, angielskim i niemieckim.
Robert GUCWA SMA (1969-1994)
Kleryk Stowarzyszenia Misji Afrykańskich.
Absolwent IV Liceum z 1988 (klasa prof. Marii Powroźnik). Od 1988 w SMA jako pierwszy kandydat od reaktywowania Stowarzyszenia po likwidacji przez władze komunistyczne. Studiował w Kielcach, następnie w Afryce (Togo, Benin, Rep. Środkowoafrykańska), Francji, Ghanie i W. Brytanii. Zginął podczas napadu rabunkowego na centrum formacyjne SMA w Bimbo. Pochowany na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach.
Michał HELLER (*1936)
Duchowny rzymsko-katolicki, uczony.
Absolwent IV Liceum z 1953 (klasa prof. Czesława Bartosza). Święcenia kapłańskie przyjął w 1959. Prof. nauk filozoficznych (1985). Specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce teoretycznej, kosmologii relatywistycznej oraz budowaniu relacji między nauką i wiarą. Dąży do ukazania spójnej wizji świata opartej na fundamentach filozoficzno-teologicznych i przyrodniczych. Autor koncepcji modeli seryjnych, dotyczącej ewolucji wczesnego Wszechświata, pierwowzoru teorii tzw. przejść fazowych. W fizyce teoretycznej pracował głównie nad ogólną teorią względności – m.in. nad zasadą Macha, problemem osobliwości czasoprzestrzennych oraz zastosowaniem geometrii nieprzemiennej do tych problemów i do kwantowania grawitacji. W filozofii jest badaczem jej historycznych związków z fizyką, obrońcą platonizmu matematycznego, matematycznej struktury świata, realizmu poznawczego i filozofii w nauce – będącej w żywym kontakcie z naukami szczegółowymi. Uważa, że nauka i religia bywają, ale nie muszą być w konflikcie. Mimo to ani nie potwierdzają się, ani nie są kompletnie niezależne, ale oddziałują na siebie przez twórcze napięcie. Pierwszy dziekan Wydziału Teologicznego w Tarnowie. Współpracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, czł. Papieskiej Akademii Nauk. W l. 90. XX w. patronował międzynarodowej grupie kosmologów badających strukturę i ewolucję Wszechświata. Autor wielu artykułów w specjalistycznych czasopismach zagranicznych i kilkudziesięciu książek. Laureat Nagrody Templetona (2008). Pomysłodawca, fundator i pierwszy dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego.
 
Jacek HENNEL (1925-2014)
Prof. dr hab., specjalista w zakresie rezonansu magnetycznego.
Absolwent IV Liceum z 1945 (klasa dyr. Janiny Dembowskiej). Ukończył studia w zakresie fizyki na UJ (1950). Pracował w Instytucie Odlewnictwa, a następnie Instytucie Fizyki Jądrowej. Dr 1960, habilitacja 1969, profesura 1974. Inicjator ogólnopolskich konferencji nt. rezonansu magnetycznego i jego zastosowań. Autor i współautor licznych publikacji specjalistycznych. Czł. korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Należał do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005). Prywatnie mąż Józefy Hennelowej. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
 
Wacław HENNEL (1928-2015)
Chemik, działacz polityczny.
Absolwent IV Liceum z 1946 (klasa prof. Henryka Zasady). Pod koniec II wojny żołnie AK. Ukończył studia na Wydz. Chemicznym Politechniki Wrocławskiej (1951), studia podyplomowe w Imperial College of Science of Technology w Londynie (stypendium UNESCO, 1964), doktorat 1964. Pracował w Łabędach, w Kędzierzynie, na Kubie (1965-1969, przy rozruchu fabryki chemicznej w Matanzas i jako wykładowca na Wydz. Technicznym Uniwersytetu Hawańskiego). Kierownik Pracowni Syntezy Amoniaku w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach. Autor i współautor kilkudziesięciu patentów, autor publikacji w pismach fachowych (polskich, brytyjskich, niemieckich). Gł. konstruktor największego w Polsce reaktora syntezy amoniaku zastosowanego w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Od 1980 działacz antykomunistyczny. Czł. NSZZ Solidarność, twórca Radia „S” Ziemi Puławskiej. Laureat Zespołowej Nagrody Państwowej I st. w dziedzinie Postępu Technicznego (1964), nagrody za największe osiągnięcia w polskiej chemii (1993), odznaczony ZKZ (2000), wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2000).
 
Andrzej Henryk JAKLIŃSKI (1923-1995)
Prof. dr hab. nauk medycznych, specjalista w dziedzinie medycyny sądowej.
Absolwent IV Liceum z 1945 (klasa dyrektor Janiny Dembowskiej). W latach II wojny żołnierz AK. Ukończył studia lekarskie na UJ (1951). Od 1950 pracował w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Lublinie. Doktorat (1960), habilitacja (1963), profesura zwyczajna (1980). Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Lublinie. Twórca toksykologii sądowo-lekarskiej. Specjalista wojewódzki i krajowy z zakresu medycyny sądowej. Czł. Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Zespołu Medycyny Sądowej w Radzie Naukowej przy Ministrze Zdrowia. Czł. Zespołu Ekspertów Stałej Komisji Rady Ministrów ds. Walki z Alkoholizmem. Redaktor naczelny pisma Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii. Czł. Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, czł. rzeczywisty Międzynarodowej Akademii Medycyny Sądowej i Medycyny Społecznej (Liège, Belgia) oraz czł. korespondent Francuskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej. W l. 1966-1969 prodziekan Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie, a w l. 1981-1984 pierwszym bezpartyjny rektor. Biegły sądowy z zakresu medycyny sądowej w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka. Sporządzał ekspertyzę w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa. Ekspert krajowy ds. medycyny sądowej podczas ekshumacji Polaków w Charkowie. Prezes Okręgowego Sądu Lekarskiego w Lublinie. Wykładał m.in. medycynę sądową, deontologię lekarską i etykę lekarską dla studentów medycyny i stomatologii Akademii Medycznej w Lublinie. Wykładał także medycynę sądową dla studentów Wydziału Prawa Kanonicznego i Świeckiego KUL, jak również Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Otrzymał liczne nagrody naukowe (m.in. Ministra Zdrowia) oraz odznaczenia państwowe (w tym Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi). W 1995 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Medycznej w Lublinie.
 
Zygmunt JAKUBEK (*1957)
Specjalista w zakresie chemii fizycznej.
Absolwent IV Liceum z 1976 (klasa prof. Aleksandry Twardy). Mgr fizyki po studiach na UJ, dr chemii fizycznej, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA (1995). Pracownik naukowy WSP w Rzeszowie, starszy asystent Tsinghua Uniwersity, Pekin; National Research Counsil of Canada; Universite Paris-Sud; Professeur Visité McMaster University, Hamilton, Canada; autor licznych artykułów naukowych (USA, Kanada, W. Brytania, Korea, Japonia) i publikacji prasowych (Polska, USA, Japonia).
 
Aleksandra KIMLA-JAKLIŃSKA (*1928)
Prof. dr hab. nauk medycznych, specjalistka w zakresie toksykologii.
Absolwentka IV Liceum z 1946 (klasa prof. Henryka Zasady). Studia farmaceutyczne na UJ (1952), doktorat (1965), habilitacja (1976), profesura nadzwyczajna (1991). W l. 1955-1994 pracownik naukowy w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Lublinie, kierownik Pracownik Toksykologii, biegła sądowa ds. toksykologii przy Sądzie Wojewódzkim w Lublinie. Autorka 46 publikacji naukowych. Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zygmunt KOLENDA (*1936)
Prof. dr hab. Specjalista w zakresie energetyki.
Absolwent IV Liceum z 1953 (klasa prof. Czesława Bartosza). Ukończył studia z zakresu energetyki na Politechnice Śląskiej, a także fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, dr nauk technicznych (1965), habilitacja (1968), profesura zwyczajna (1989). Tytuł Inżyniera Europejskiego nadany przez European Federation of National Engineering Associations (Paryż, 1995). Związany z AGH od 1962. W l. 1978-1985 dziekan Wydziału Metali Nieżelaznych, od 1981 kierownik Katedry Teorii i Inżynierii Procesów Metalurgicznych. Czł. korespondent PAU (od 1996), czł. licznych komitetów naukowo-badawczych w kraju i za granicą. Wykładowca w zagranicznych uczelniach (Meksyk, Japonia, Kanada); uczestnik licznych konferencji i seminariów międzynarodowych (Kanada, Meksyk, Japonia, W. Brytania, USA, Niemcy, Norwegia), autor ponad 120 artykułów naukowych publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych, autor i współautor książek, promotor przewodów doktorskich, prac magisterskich, recenzent prac habilitacyjnych oraz w przewodach o nadanie tytułów naukowych profesora. Związany z opozycją antykomunistyczną. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Honorowy Profesor Politechniki Śląskiej (2015). Prywatnie ojciec dziennikarki, Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.
 
Zofia KUBIŃSKA-SZYMANOWSKA (1925-2015)
Lekarka, działaczka społeczna.
Absolwentka IV Liceum z 1946 (klasa prof. Henryka Zasady). Pod koniec II wojny żołnierz AK. Ukończyła Wydział lekarski Akademii Medycznej w Krakowie, lekarz pulmonolog, założycielka poradni przeciwgruźliczych w Tarnowie oraz w Zakładach Azotowych w Mościcach, ordynator szpitala w Tarnowie, autorka licznych prac publikowanych w Przeglądzie lekarskim; czł. wielu stowarzyszeń kombatanckich i zawodowych.
 
Marta KURCZ MC (*1967)
Zakonnica.
Absolwentka IV Liceum z 1986 (klasa prof. Marioli Trych). Ukończyła Medyczne Studium Zawodowe – Pielęgniarstwo Ogólne (1988). Następnie wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości (1988), założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty. Śluby zakonne złożyła w Kalkucie (1997). Pracowała z biednymi w Polsce, Czechach, Rumunii i Indiach.
 
Rafał LESZCZYŃSKI MCCJ (*1968)
Duchowny, misjonarz.
Absolwent IV Liceum z 1987 (klasa prof. Teresy Leśniak). Absolwent Wydziału Fizyki UJ. Studia filozoficzno-teologiczne w Polsce, Włoszech i Peru. Śluby wieczyste i święcenia diakonatu w Limie (2002), święcenia kapłańskie w Wojniczu (2003). Kombonianin, czł. Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego; odbył studia języka arabskiego i islamologii w Kairze; misjonarz w Afryce, Ameryce Południowej i Europie.
 
Krzysztof LIS (*1978)
Ekonomista, specjalista w zakresie zarządzania.
Absolwent IV Liceum z 1997 (klasa prof. Aleksandry Twardy). Ukończył studia o specjalności zarządzanie zasobami ludzkimi na Akademii Ekonomicznej w Krakowie; kierownik działu analiz wynagrodzeń AG „Test” Human Resources (Kraków); kierownik ds. Zasobów Ludzkich Dyrekcji Przemysłowej i Wynagrodzeń (Altadis Polska S.A.); autor publikacji: Gazeta Wyborcza, Dziennik Polski, Personel i Zarządzanie, Zarządzanie i Rozwój, Profit, Puls Biznesu, Business Week, Polish Market, Review; czł. Instytutu Zarządzania.
 
Krystyna ŁACHECKA-LIJOWSKA (*1927)
Lekarz, pracownik naukowy.
Absolwentka IV Liceum z 1945 (klasa dyr. Janiny Dembowskiej). Ukończyła studia medyczne na Wydziale Lekarskim UJ w Krakowie; specjalizacja z zakresu anatomo-patologii I stopnia, specjalizacja II stopnia z zakresu dermatologii i wenerologii. Pracownik Zakładu Anatomii Patologicznej AM w Krakowie, Kliniki Dermatologicznej, Oddziału Dermatologicznego Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Publikowała w: Patologia polska, Przegląd dermatologiczny. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką „Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej”.
 
Eustachy Edgar ŁAZARSKI (1931-2014)
Inż., specjalista w zakresie elektrotechniki, pracownik naukowy.
Absolwent IV Liceum z 1949 (klasa prof. Henryka Zasady). Ukończył studia techniczne na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, doktorat nauk technicznych (1971). W latach 1969-1991 związany z AGH, nauczyciel na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki. W pracy badawczej zajmował się automatyką przemysłową, identyfikacją procesów przemysłowych, metrologią wielkości nieelektrycznych. Autor lub współautor 25 publikacji w tym 1 książki oraz 3 patentów. Zaangażowany w przemiany ustrojowe 1989 roku. Uczestnik Ruchu Komitetów Obywatelskich. Współorganizator Spółdzielni Mieszkaniowej „Widok” w Krakowie.
 
Stanisław ŁAZARSKI (*1928)
Fizyk, pracownik naukowy.
Absolwent IV Liceum z 1950 (klasa prof. Stanisława Kasprzyka). Długoletni pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Współautor wielu modyfikacji technicznych i patentów, współpracownik prof. H. Niewodniczańskiego.
 
Eugeniusz Napoleon MADZIAR (1929-2021)
Inż., konstruktor.
Absolwent IV Liceum z 1947 (klasa prof. Henryka Zasady). Ukończył studia techniczne na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Opracował projekt i technologię konstrukcji kotłów okrętowych serii VX. Pracował w Biurze Konstrukcji Okrętowych Nr 1 w Gdańsku, w Biurze Projektów ZA w Tarnowie, w Biurze Projektów Zemak w Warszawie, a także w BPE Energoprojekt; starszy inspektor w NIK. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1973), Złotym Krzyżem Zasługi (1986), Złotą Odznaką Zasłużony dla Energetyki (1978).
 
Witold Jan MAKOWSKI (1953-2010)
Inż., specjalista w zakresie automatyki.
Absolwent IV Liceum z 1972 (klasa prof. Tadeusza Szydłowskiego). Ukończył studia na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Elektrotechniki AGH w Krakowie; szkolenia z ramach Systemu Zarządzania Jakością i Środowiskiem ISO 9001 do 2000, 14000. Pracownik Zakładu Pomiarów i Automatyki Zakładów Azotowych, szef działu IT w Biurze Projektów Biprozat.
 
Ewa MARTYNIUK-STEINHARDT (*1955)
Absolwentka IV Liceum z 1974 (klasa prof. Marii Bilskiej). Ukończyła studia z zakresu pedagogiki kultury i religioznawstwa na UJ oraz państwowy kurs języka niemieckiego na Uniwersytecie w Wiedniu. Pracownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Właścicielka sklepu artystycznego (Teehaus Steinhardt) w centrum Wiednia. Dziennikarka, autorka felietonów w piśmie Polonika.
 
Krzysztof MICHAŁEK (*1984)
Organista, dyrygent, dr hab., pracownik dydaktyczny Akademii Muzycznej w Krakowie.
Absolwent IV Liceum z 2003 (klasa prof. Małgorzaty Porosły). Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie (2008) w zakresie: dyrygentura chóralna, w klasie organów oraz nauczanie przedmiotów teoretycznych. Doktorat (2012) i habilitacja (2019). Od 2020 kierownik Katedry Muzyki Religijnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Organista w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach (od 2008) i Bazylice Mariackiej w Krakowie (od 2015). Założyciel i dyrygent chóru Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pod nazwą Musica ex Anima, Orkiestry Symfonicznej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zespołu wokalnego Capella Marialis działającego przy Bazylice Mariackiej. Współpracuje jako dyrygent z zespołem Collegium Palestrinae specjalizującym się w muzyce dawnej oraz z chórem Górecki Chamber Choir. Autor kilkunastu utworów. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w specjalizacji organy piszczałkowe. Czł. Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej.
 
Wiesław MOSKAL (*1959)
Absolwent IV Liceum z 1978 (klasa prof. Jacka Belcarskiego). Ukończył studia w zakresie architektury na Politechnice Krakowskiej; uzyskał tytuł Bachelor of Architecture University of Illinois; pracownik Perkins Eastman Architects, Principal and Partner; obecnie główny architekt i projektant Ellumus LLC; zaprojektował m.in.: Park Meadows – Retail Resort w Little Town (Colorado), AL SUFOOH w Dubaju, Washington Convention Center, Plaza Norte; Retail, Entertainment (Santiago Chile), Arabian Retail Coreand City Center (Dubaj). Laureat licznych wyróżnień i nagród.
 
Wacław Toshihiko MUKAWA (*1946)
Syn polskiej szlachcianki i oficera japońskiej armii pochodzącego z rodziny samurajów. Dr inż., specjalista w zakresie ochrony środowiska.
Absolwent IV Liceum z 1966 (klasa prof. Henryka Zasady). Ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki Górniczej i Hutniczej AGH (1972). Pracownik dydaktyczny w tarnowskiej PWSZ, specjalizuje się w automatyce, pomiarach, zarządzaniem środowiskiem.
 
Grzegorz NAWROCKI (*1972)
Anglista, amerykanista, dziennikarz.
Absolwent IV Liceum z 1991 (klasa prof. Grażyny Dzieńskiej). Absolwent uniwersytetu Cambridge, Preston (UCLAN), UW oraz UJ. Dwukrotny laureat stypendium brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych British Chevening Scholarship, a także programu Leader in Civil Society Instytutu Roberta Schumana. Prowadził programy publicystyczne w Telewizji Polskiej (m. in. Punkt Widzenia, Wywiady Jedynki, Newsroom, Tygodnik.pl na antenie TVP Polonia). Pracował m. in. w BBC i ITN w Londynie, a także dla newsroomu TV2 w duńskim parlamencie w Kopenhadze. Jako laureat BAS Top People Project odbył staż w programie HARDtalk with Stephen Sackur (BBC World). Twórca akademickiego cyklu debat oksfordzkich UW i Szkoły Liderów oraz cyklu debat ZDERZENIA w Teatrze Polskim w Warszawie. Prezes British Alumni Society w Polsce.
 
Michał NAWROCKI (*1974)
Polonista, nauczyciel akademicki.
Absolwent IV Liceum z 1993 (klasa prof. Renaty Kozioł). Ukończył studia na Wydziale Filologicznym UJ. Historyk literatury, pracownik Katedry Filologii Polskiej Wydziału Humanistycznego PWSZ; autor książek, monografii, podręczników szkolnych, powieści, artykułów i szkiców krytycznych.
Janusz NOWOTNY (*1925)
Chemik, specjalista w zakresie elektrochemii.
Absolwent IV Liceum z 1953 (klasa prof. Czesława Bartosza). Dr nauk technicznych, dr chemii ciała stałego (Instytut Chemii Fizycznej PAN, 1967), dr hab. (AGH) w zakresie materiałoznawstwa. Jego badania koncentrowały się na transporcie masy i ładunku w jonowych ciałach stałych, a praca służyła opracowaniu światłoczułych półprzewodników tlenkowych do konwersji energii słonecznej i elektrochemicznych czujników gazu. Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Bourgogne, Instytucie Badań Stałego Stanu im. Maxa Plancka, Uniwersytecie Nancy, Uniwersytecie Marsylskim i Instytucie Technologii w Tokio. Prof. Western Sydney Uniwersity. Dziekan Wydziału Informatyki, Nauk o Danych i Matematyki. Otrzymał nagrodę US NSF za wsparcie dużego międzynarodowego projektu dotyczącego półprzewodników tlenkowych (1974-78); koordynator badawczy międzynarodowego projektu dotyczącego tlenku cyrkonu wspieranego przez Organizację Rozwoju Nowej Energii, NEDO (1994-97); dyrektor NATO Advanced Research Workshop on Nonsteichiometric Compounds, 1988. Otrzymał nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Energii Wodorowej (2008) za wybitny wkład badawczy w rozwój systemów opartych na TiO2 do produkcji wodoru słonecznego. Opublikował ponad 460 recenzowanych artykułów i 17 książek z zakresu elektrochemii ciała stałego.
Tomasz OLBRATOWSKI (*1961)
Dziennikarz radiowy, satyryk i felietonista.
Absolwent IV Liceum z 1980 (klasa prof. Marii Bilskiej). Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1992 pracownik radia RMF FM. Początkowo w redakcji informacyjnej, następnie sekretarz redakcji, od 1998 pracuje przy porannym programie stacji. Codziennie ok. 7.50 prezentuje swoje satyryczne felietony w audycji Wstawaj szkoda dnia (pierwszy felieton 13.10.1997). Wraz z Przemysławem Skowronem był gospodarzem Wolnych Żartów w RMF FM. Autor książki Wstawaj, szkoda DN(i)A, w której zebrał swoje najlepsze felietony (2005). Współtworzył program Europa da się lubić, emitowany w TVP2. W 2007 wybrany Dziennikarzem Roku Małopolski. Współpracował z Kabaretem pod Wyrwigroszem, z którym stworzył cykl Między Bugiem, a prawdą, emitowany w RMF FM do 2012.
 
Bogumił Jerzy OPIOŁA (*1935)
Fotografik, reporter.
Absolwent IV Liceum z 1953 (klasa prof. Henryka Zasady).
Długoletni pracownik biura projektów Agrobisp. Zdjęcia publikował na łamach Gazety Krakowskiej, Przekroju, Świata, Wieści, Studenta, ITD., Panoramy, Szpilek, Jazzu, Krakowa, Nart, Architektury i Biznesu, Arkad; współpracował z zespołami teatralnymi: Teatr 38, Teatr Stu, Teatr 13 Rzędów, Teatr Salamandra, Kabaretem Piwnica pod Baranami, Zespołem Pieśni i Tańca AGH Słowianki. W ośrodku TV Kraków zrealizował wiele reportaży fotograficznych i dokumentacji widowisk teatru TV; autor wystaw indywidualnych, współautorem kilku wystaw, uczestnik wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych; laureatem wielu nagród, wyróżnień, dyplomów, Nagrody Ministra Kultury i Sztuki.
 
Jan OŻGA (*1942)
Muzyk, piekarz, biznesmen.
Absolwent IV Liceum z 1960 (klasa prof. Anny Kasprzyk). Związany z zespołami „Osesek”, „Świerczkowiacy”, „Filipy”, animator i sponsor wielu imprez kulturalnych, wieloletni właściciel rodzinnej piekarni przy ul. Racławickiej 14. Mieszka w Warszawie, pracuje jako doradca biznesowy, przyznaje, że do Tarnowa wraca, kiedy tylko może: Jestem stąd, tu jest moje serce […].To tu zostały moje wspomnienia i ludzie, którzy wciąż mnie otaczają – mówił w wywiadzie w CSM Studio.
 
Anna PACHOWICZ
Historyk, pracownik naukowy PWSZ w Tarnowie.
Absolwentka IV Liceum z 1996 (klasa prof. Marii Gazdy). Dr hab., prof. PWSZ w Tarnowie. Ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz podyplomowe studia dziennikarskie na UP JP II w Krakowie. Profesor PWSZ w Instytucie Administracyjno-Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Zainteresowana naukowo historią Polski XX wieku, zwłaszcza okresem II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów polskiej emigracji wojennej, a także historią regionu.
 
Małgorzata PACHOWICZ
Językoznawca, dr hab. w dziedzienie nauk humanistycznych.
Absolwentka IV Liceum z 1981 (klasa prof. Anny Krakowskiej). Prof. PWSZ w Tarnowie, kierownik Katedry Filologii Polskiej na Wydziale Humanistycznym PWSZ. Zainteresowana naukowo językoznawstwem współczesnym, socjolingwistyką, pragmalingwistyką, językiem w mediach i kulturą języka w mediach. Autorka i współautorka publikacji naukowych.
 
Lesław PACIOREK (*1963)
Działacz gospodarczy.
Absolwent IV Liceum z 1982 (klasa prof. Krystyny Radwan i Jacka Belcarskiego). Absolwent Politechniki Krakowskiej. Zatrudniony w Biurze Projektów Zakładów Azotowych. Od 1998 w Tarnowskich Zakładach Ceramiki Budowlanej, dzisiaj Leier Polska, od 2002 prezes firmy. Radny Rady Miejskiej w Tarnowie. Czł. Rady Fundacji Kromka Chleba. Odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.
 
Agnieszka PARTRIDGE [Gąciarz)]
Dziennikarka, historyk sztuki, dr nauk technicznych.
Absolwentka IV Liceum z 1984 (klasa prof. Marii Sułowskiej). Ukończyła filologię polską w WSP w Krakowie, studia podyplomowe z historii sztuki i Public relation na UJ. Dziennikarka TVP, autorka dokumentów i reportaży telewizyjnych poświęconych historii oraz sztuce; autorka publikacji prasowych, współpracowała z Dziennikiem Polskim, Gazetą Krakowską, Tygodniem Polskim (Londyn), czasopismami Film, Dom i Wnętrze Art & Business, Gazeta Antykwaryczna, Spotkania z Zabytkami; czł. stowarzyszeń twórczych, m.in. PKN ICOMOS, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, „Crux Galiciae”, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
 
Roman PAWLICKI (*1937)
Prof. dr hab., specjalista histolog i morfolog.
Absolwent IV Liceum z 1955 (klasa prof. Jana Padlewskiego). Pracownik Katedry Histologii UJ. Lekarz, uczestnik badań skamieniałości zwierzęcych i ich tkanek; w 1966 odkrył świetnie zachowane skamieniałe tkanki miękkie w kościach dinozaurów pochodzących z osadów lądowych sprzed 80 mln lat, w 2016 wraz z zespołem naukowców odkrył, zbadał i opisał skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie 250 mln lat.
 
Ryszard PIEC (*1958)
Inż. górnik.
Absolwent IV Liceum w 1977 (klasa prof. Franciszki Witek). Ukończył studia na Wydziale Górniczym AGH; zatrudniony w Wałbrzyskich Kopalniach Węgla Kamiennego; od 1998 kierownik grupy w Kopalniach Węgla Kamiennego w Asturii (Hiszpania).
 
Krzysztof PIEŃKOWSKI (*1949)
Chemik, działacz gospodarczy.
Absolwent IV Liceum z 1967 (klasa prof. Jana Padlewskiego). Ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Krakowskiej; szef produkcji w Centrum Tworzyw Sztucznych Zakładów Azotowych w Tarnowie, czł. Rady Nadzorczej ZA w Tarnowie S.A.; autor czterech patentów, kilku publikacji w czasopismach naukowo-technicznych, ponad trzydziestu projektów racjonalizatorskich; odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.
 
Wacław PISIEWICZ (1931-2000).
Architekt.
Absolwent IV Liceum z 1949 (klasa prof. Henryka Zasady). Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej; liczne kursy zawodowe w zakresie kwalifikacji kierowniczych w jednostkach projektowo-badawczych, w zakresie ochrony przeciwdźwiękowej budynków; autor opracowań w zakresie budownictwa mieszkaniowego użyteczności publicznej; kierownik referatu w Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta w Kielcach, kierownik pracowni i kierownik zespołu sprawdzającego w biurach projektów; czł. Stowarzyszenia Architektów RP; odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
Józef PŁANIK (*1948)
Dr nauk medycznych, chirurg.
Absolwent IV Liceum z 1967 (klasa prof. Jana Padlewskiego). Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej. M.in. ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. św. Łukasza w Tarnowie.
 
Zbigniew PROĆ (1955-1920)
Ekonomista, działacz gospodarczy, przedsiębiorca.
Absolwent IV Liceum z 1973 (klasa prof. Tadeusza Szydłowskiego). Ukończył studia ekonomiczne. Dyrektor oddziału Banku Przemysłowo-Handlowego, następnie Alior Banku. Prezes Tarnowskiego Klastra Przemysłowego, prowadził własną działalność gospodarczą. Zasiadał w kilku Radach Gospodarczych przy prezydencie Tarnowa. Od 1995 kierował pracami Izby Przemysłowo-Handlowej. Inicjator wzniesienia w Tarnowie pomnika króla Władysława Łokietka, wydawca albumu Tarnów w malarstwie. Planował odtworzenie wieży zamku Tarnowskich na Górze św. Marcina i stworzenie całkowicie nowej koncepcji układu komunikacyjnego w mieście. Laureat Super Róży, specjalnej nagrody, przyznanej przez tygodnik TEMI (2017).
 
Wacław PRAŻUCH (*1956)
Działacz samorządowy i katolicko-społeczny.
Absolwent IV Liceum z 1975 (klasa prof. Teresy Leśniak). Ukończył studia na AGH (1980). Pracownik Zakładów Mechanicznych w Tarnowie (1980-1991). Główny specjalista ds. informatyki w Urzędzie Miasta Tarnowa (1992-1998). Radny Rady Miejskiej w Tarnowie, czł. Zarządu Miasta (1990-1994). W l. 1999-2002 wicestarosta powiatu tarnowskiego, nieprzerwanie z Zarządzie Powiatu do 2017. Prezes Instytutu Akcji Katolickiej diecezji tarnowskiej (1998-2012), czł. Krajowego Zarządu Instytutu Akcji Katolickiej (1999-2012), czł. Rady Duszpasterskiej diecezji tarnowskiej, czł. Komitetu Honorowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
 
Danuta [Kozub] RYBCZYŃSKA (*1939)
Poetka i pisarka.
Absolwentka IV Liceum w Tarnowie z 1957 (klasa prof. Adama Dziędziela). Jako literat debiutowała w 1998. Laureatka wielu konkursów literackich, krajowych i międzynarodowych, autorka tomików poezji – m.in. Fletnia Pana, A miałam zapomnieć, Krajobrazy i miraże. Ostatni tomik stanowi podsumowanie dotychczasowych przeżyć i wrażeń autorki, ważną część jej twórczości zajmuje liryka religijna. Pisze opowiadania i powieści, ukazały się m.in. W cieniu historii, Remedium, Kamień.
Piotr SAMBOR (*1961)
Aktor, reżyser, radiowiec.
Absolwent IV Liceum z 1980 (klasa prof. Elżbiety Kalemby). Studiował w krakowskiej PWST (Wydział Reżyserii i Dramatu). Aktor i dyrektor Teatru Witkacego w Zakopanem. Od 1990 prezes i redaktor naczelny radia Alex Zakopane.
 
Bolesław SCHILLER (*1925)
Pracownik naukowy AGH, bibliofil.
Absolwent IV Liceum z 1945 (klasa dyr. Janiny Dembowskiej). Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, bibliofil i erudyta, pracownik naukowy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH; zajmował się historią geologii oraz mioceńskimi małżoraczkami i otwornicami, wieloletni pracownik biblioteki wydziałowej, o dużych zasługach w jej organizacji.
 
Janusz SIECZKO (*1942)
Dziennikarz, żeglarz.
Absolwent IV Liceum z 1960 (klasa prof. Anny Kasprzyk). W latach 1973-1990 komandor Tarnowskiego Yacht Clubu Azoty. Czł. Zarządu Oddziału PTTK w Zakładach Azotowych.
 
Władysław SKRZYPEK (*1945)
Gen. bryg. Wojska Polskiego, dr.
Absolwent IV Liceum z 1963 (klasa prof. Juliana Dudka). Szef logistyki Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
 
Ireneusz STOLARCZYK (*1963)
Duchowny katolicki, prof. dr hab., teolog, socjolog.
Absolwent IV Liceum z 1982 (klasa prof. Czesława Gogoli i Marii Sznajder). Absolwent KUL, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, wykładowca Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie, w latach 2010-2014 dziekan tego Wydziału; specjalizuje się w katolickiej nauce społecznej; delegat biskupa tarnowskiego do oceny ksiąg treści religijnej, czł. Rady ds. Formacji Duchowieństwa diecezji tarnowskiej, kapelan Domu Generalnego Sióstr Służebniczek w Dębicy.
Jan STYRNA (*1941)
Duchowny rzymsko-katolicki, dr teologii, bp diecezjalny elbląski.
Absolwent IV Liceum z 1959 (klasa prof. Danuty Bulagi). Święcenia kapłańskie 1965. Studiował Teologię na KUL – magisterium (1971) i doktorat (1975). Wikariusz na terenie diecezji tarnowskiej, duszpasterz polonijny w Berlinie. Proboszcz i dziekan w Bieczu. Pracownik naukowy ATK w Warszawie i WSD w Tarnowie. Od 1991 bp pomocniczy diecezji tarnowskiej, w l. 2003-2014 biskup diecezjalny w Elblągu. Czł. Konferencji Episkopatu Polski, czł. Komisji Rewizyjnej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
 
Witold SZCZYPIŃSKI (*1955)
Chemik, działacz gospodarczy, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.
Absolwent IV Liceum w Tarnowie z 1973 (klasa prof. Tadeusza Szydłowskiego). Ukończył studia na Wydziale Organizacji Produkcji Politechniki Śląskiej, w zakresie organizacji i zarządzania przemysłem, na specjalizacji przemysł chemiczny. Od 1979 związany z Zakładami Azotowymi w Tarnowie, gdzie pracował od stanowiska mistrza produkcji do stanowiska wiceprezesa Zarządu. Czł. Rady Nadzorczej Tarnowskich Wodociągów, Biura Projektów BIPROZAT sp. z o.o., Polskiego Konsorcjum Chemicznego sp. z o.o., ATT Polymers GmBH, Grupy Azoty ZAK S.A., Grupy Azoty SIARKOPOL. W l. 2008-2021 wiceprezes zarządu Grupy Azoty, od 2014 jednocześnie Dyrektor Generalny zakładów w Tarnowie. W latach 2011-2015 czł. Rady Naukowej Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” w Kędzierzynie-Koźlu. W l. 2011-2015 r. czł. Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej Polskiej Akademii Nauk, a w l. 2012-2015 czł. Komitetu Sterującego strategicznym programem badań naukowych i prac rozwojowych Zaawansowane Technologie Pozyskiwania Energii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W l. 2007-2010 przewodniczący Zarządu Oddziału SITPChem w Tarnowie. Autor lub współautor kilkudziesięciu specjalistycznych projektów w tym sześciu patentów.
 
Wojciech SZPONARSKI (*1958)
Biofizyk.
Absolwent IV Liceum z 1977 (klasa prof. Franciszki Witek). Dr biofizyki, ukończył studia na Uniwersytecie Piotra i Marii Curie w Paryżu; w l. 1983-1988 asystent w Katedrze Biofizyki na tymże uniwersytecie; od 1989 – pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki Roślin CSRS/INRAE w Montpellier; współautor lub główny autor 14 prac naukowych publikowanych w czasopismach naukowych w Europie.
 
Zdzisław SZYMANOWSKI (1924-2015)
Żołnierz AK, członek Szarych Szeregów.
Absolwent IV Liceum z 1946 (klasa prof. Henryka Zasady). Pod koniec II wojny światowej ukończył konspiracyjną podchorążówkę w stopniu kaprala podchorążego, ranny. Przeszedł szlak bojowy 16. Pułku Piechoty AK jako dowódca drużyny Kompanii Ewa. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Aresztowany przez UB w 1949, w więzieniu spędził 6 lat. Długoletni pracownik ZA w Tarnowie. W latach 80-tych XX w. organizator i komendant Kręgu Szarych Szeregów w Tarnowie-Mościcach. Czł. organizacji kombatanckich. Działacz społeczny. Współautor publikacji o historii Mościc.
Ryszard ŚCIGAŁA (*1958)
Fizyk, samorządowiec, menedżer.
Absolwent IV Liceum z 1976 (klasa prof. Aleksandry Twardy). Ukończył studia w zakresie fizyki technicznej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH. Doktorat obronił na Politechnice Łódzkiej. Od 1981 zatrudniony w Zakładach Azotowych w Tarnowie. W l. 2001-2006 prezes Zarządu tej firmy. Prezes i wiceprezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, czł. Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. W l. 2006-2014 przez dwie kadencje prezydent Tarnowa, w obu przypadkach wygrywając w pierwszej turze. W 2006 Człowiek Roku wybrany głosami czytelników Gazety Krakowskiej. W 2014 uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej w Tarnowie. W 2013 tymczasowo aresztowany w związku z podejrzeniem o przyjęcie korzyści majątkowej. Dopiero jednak w 2017 został prawomocnie skazany. Zwolniony warunkowo w lipcu 2020. Odznaczony m.in. Brązowym (1997) i Złotym (2004) Krzyżem Zasługi.
 
Radosław ŚPIEWAK (*1968)
Prof. dr hab. nauk medycznych.
Absolwent IV Liceum z 1987 (klasa prof. Teresy Leśniak). Ukończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej (1993). Specjalista dermatolog i wenerolog (1999), specjalista alergolog (2010). Lekarz medycyny estetycznej (Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, 2013). Autor lub współautor ponad 150 artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych oraz ponad 40 monografii naukowych i podręczników. Profesor nadzwyczajny UJ (od 2011), kierownik Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii UJ (od 2010). Współzałożyciel i dyrektor ds. rozwoju Instytutu Dermatologii sp. z o. o. w Krakowie. Założyciel i redaktor naczelny Portalu Lekarzy Alergologów alergologia.org oraz czasopism naukowych Estetologia Medyczna i Kosmetologia i Dermatopedia. Współtwórca, czasopisma Annals of Agricultural and Environmental Medicine, czł. rady programowej czasopism Allergologie, Journal of Investigational Allergology and Clinical Immunology, The Open Allergy Journal, Alergoprofil, ISRN Public Health, a także Postępy Dermatologii i Alergologii. Czł. polskich i międzynarodowych towarzystw i organizacji medycznych. Kierownik lub wykonawca programów badawczych, uczestnik staży zagranicznych. Laureat nagród międzynarodowych, np. Howard I. Maibach Award (American Society of Contact Dermatitis, 2003) oraz krajowych, np. Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (2003), Nagrody Zespołowej Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie (1999).
 
Ewa TYLISZCZAK (*1960)
Specjalistka w zakresie ochrony środowiska.
Absolwentka IV Liceum z 1979 (klasa prof. Teresy Leśniak). Ukończyła studia w Szkole Biznesu w Wiedniu. Współautorka patentu TERMIT – nowatorskiej metody oddzielnego składowania odpadów z tworzywa sztucznego; uczestniczka międzynarodowych projektów w dziedzinie oczyszczania i ochrony środowiska w kilku krajach europejskich.
 
Wiesław WENZ (*1957)
Duchowny katolicki, prof. dr hab.
Absolwent IV Liceum z 1976 (klasa prof. Stanisława Kołodzieja). Początkowo członek Zgromadzenia Księży Misjonarzy, od 1998 kapłan archidiecezji wrocławskiej. W 1998 doktorat nauk teologicznych (teologia prawa kanonicznego), w 2001 stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych. W 2003 objął na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu stanowisko profesora nadzwyczajnego. Prof. zwyczajny (2010). Członek licznych towarzystw naukowych: Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego, Wrocławskiego Towarzystwa Teologicznego, Konwentu Oficjałów Sądów Kościelnych w Polsce, Towarzystwa Studiów Interdyscyplinarnych we Wrocławiu. Autor licznych publikacji z zakresu prawa kanonicznego.
 
Benedykt WILKOWICZ (*1937)
Nauczyciel akademicki.
Absolwent IV Liceum z 1955 (klasa prof. Danuty Bulagi). Ukończył Oficerską Szkołę Uzbrojenia w Olsztynie, UMCS, Uniwersytet Łódzki, liczne studia podyplomowe. Dr nauk historycznych (UJ, 1993). Nauczyciel akademicki AGH, PK i Akademii Muzycznej w Krakowie; autor publikacji dotyczących tradycji polskiej wojskowości.
 
Stanisław WINCZURA (*1944)
Dziennikarz, działacz społeczny.
Absolwent IV LO z 1962 (klasa prof. Witolda Mastalerza). Ukończył studia na Wydziale Odlewnictwa AGH w Krakowie, zawodowo pracownik Zakładów Azotowych w Tarnowie. Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie (1989-2005), współprzewodniczący Rady Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce, delegat na Kongres Katolików PAX ROMANA we Fryburgu, redaktor miesięcznika Odpowiedź; poeta i prozaik; dziennikarz; inicjator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.
 
Janusz WIŚNIEWSKI (*1958)
Działacz gospodarczy.
Absolwent IV LO z 1977 (klasa prof. Franciszki Witek). Studiował na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1990-2009 kolejno w-prezes zarządu i dyrektor handlowy Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, w-prezes, a następnie prezes zarządu Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu SA, w-prezes zarządu oraz p.o. prezesa zarządu PKN Orlen SA, partner w Ernst &Young Polska, Business Advisory (oil, gas, chemicals), w-prezes zarządu DGA SA. Przewodniczący rad nadzorczych m.in. Basel Orlen Olefins, Anwil, ZA Tarnów, Rafineria Trzebinia oraz czł. rad nadzorczych m.in. Ciech S.A., Polimex-Mostostal S.A. i Orlen Oil S.A. W latach 2004-2008 prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Do 2021 w-prezes Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.
Andrzej Stefan WODKA CSsR (*1959)
Polski duchowny rzymskokatolicki, redemptorysta, teolog biblijny, profesor.
Absolwent IV Liceum z 1978 (klasa prof. Bogumiła Włodarza). Święcenia kapłańskie przyjął w 1985. Studiował Pismo Święte w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (licencjat) oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W l. 1989-1992 był wykładowca, wychowawca i duszpasterz powołaniowy w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie i Krakowie. Doktora na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim z zakresu teologii biblijnej. Od 1997 wykładowca teologii moralnej biblijnej na Akademii Alfonsjańskiej (od 2015 jako profesor zwyczajny). Delegat Prowincji Warszawskiej Redemptorystów w Konferencji Redemptorystów Europy. Od 2013 prezes Akademii Alfonsjańskiej, Wyższego Instytutu Teologii Moralnej Zgromadzenia Redemptorystów, od 2018 przewodniczący AVEPRO (Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych); w latach 2013-2018 sekretarz Konferencji Rektorów Papieskich Uniwersytetów Rzymskich CRUIPRO, wiceprzewodniczący Sieci Bibliotek Papieskich w Rzymie (URBE) (2016-2018).
 
Jerzy WOLIŃSKI (*1963).
Działacz gospodarczy.
Absolwent IV LO z 1982 (klasa prof. Krystyny Radwan i prof. Jacka Belcarskiego). Ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej; projektant w Biurze Projektów ZA, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Dąbrówka, Prezes ZKS Unia , Prezes SSA Unia , Dyrektor Wydziału Gospodarki , Komunikacji i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa.
 
Iwona WRÓBEL (*1965)
Lekarz, specjalista pediatrii.
Absolwentka IV LO z 1984 (klasa prof. Marii Powroźnik). Ukończyła studia na Wydziale Medycznym AM w Lublinie i Medical School w Mc. Master University( Hamilton Kanada). Pracuje jako asystent kliniczny na Uniwersytecie w Calgary i w Szpitalu Dziecięcym w tym mieście.
 
Mirosław WUJAS (1960-2010)
Muzealnik, specjalista w zakresie zarządzania.
Absolwent IV Liceum z 1979 (klasa prof. Teresy Leśniak). Dyrektor Centrum Kultury “Rotunda”, w l. 1990-1997 wicedyrektor ds. administracyjnych Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Od 1998 główny specjalista ds. organizacji i zarządzania tamże. Doktorat (2003). Stale współpracował z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Kopalnią Soli w Wieliczce, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie. Prowadził zajęcia na kilku krakowskich uczelniach. Właściciel firmy doradczej z zakresu zarządzania i restrukturyzacji. Inicjator i twórca Przeglądu Kabaretów PAKA (1984). Inicjator (2007) i prezes Stowarzyszenia Promocji Sztuki kabaretowej PAKA.
 
Jacek ZASADA (*1938)
Architekt, dydaktyk, poeta.
Absolwent IV Liceum z 1956 (klasa prof. Juliana Dudka). Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, ukończył Podyplomowe Studium Urbanistyczne na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej; wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; autor tomików wierszy.
 
Zdzisław ZEMBURA (1921-2004)
Żołnierz AK i podziemia niepodległościowego, prof. dr hab. AGH.
Absolwent IV Liceum z 1945 (klasa dyr. Janiny Dembowskiej). Studia ukończył na UJ, w 1950 związał się zawodowo z AGH. Współtwórca Wydziału Metali Niezależnych, prodziekan i dziekanem tegoż, z-ca dyrektora Instytutu Metalurgii Metali Niezależnych, profesor nadzwyczajny nauk chemicznych (1971); współzałożycielem NSZZ Solidarność na AGH. Wykładał chemię fizyczną; stworzył własną szkołę elektrochemii, hydrometalurgii i inżynierii materiałowej.
 
ANTONI ŻAK (*1955)
Reżyser teatralny, publicysta.
Absolwent IV Liceum z 1974 (klasa prof. Jacka Belcarskiego). Twórca Teatru Nie Teraz – jednej z najstarszych w Polsce scen niezależnych, stały współpracownik dwumiesięcznika Polonia Christiana oraz portalu internetowego PCH24. Twórca m.in. prekursorskich spektakli teatralnych – Ballada o Wołyniu (2011), Wyklęci (2012), Wyżej niż połonina (2015), Koniec świata (z 2017) oraz autorskich warsztatów artystycznych. Organizator wielu wydarzeń teatralnych. Organizator jubileuszu 80-lecia urodzin prof. Kazimierza Brauna, współreżyser jego dramatu Powrót Norwida. Autor kilku książek. Wyróżniony Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza za książkę Dom za żelazną kurtyną. Listy do Pani S. Odznaczony m.in. Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Srebrnym Krzyżem Zasługi. Czł. Zarządu Sekcji Reżyserów Związku Artystów Scen Polskich i cz. Klubu Wysokogórskiego Warszawa.
 
Benedykt ŻUREK (*1990)
Ekonomista, dr nauk historycznych.
Absolwent IV Liceum z 2009 (klasa prof. Joanny Furmańskiej). Ukończył studia magisterskie z zakresu historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdzie studiował finanse i rachunkowość. Doktorat z historii (UJ, 2019). Pracownik międzynarodowej instytucji finansowej. Jego historyczne zainteresowania badawcze dotyczą dziejów imperiów kolonialnych w Afryce i w Azji, historii gospodarczej oraz historii myśli politycznej.