Szkolne koło teatralne

IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie > Szkolne koło teatralne

Szkolne Koło Teatralne „Melpomena” powstało w październiku 2000 roku, a więc istnieje od ponad 10 lat. Początkowo tworzyli go uczniowie młodszych klas licealnych (I i II). Obecnie do zespołu należą także uczniowie gimnazjum. Opiekę nad nim sprawuje polonistka- Ewa Obrzut, która postanowiła kontunuować tradycję zabawy z teatrem, wiedząc, że w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych działało w szkole koło dramatyczne pod kierunkiem pani Danuty Bulagi i Aleksandry Twardy.
W ostatnich latach grono pasjonatów teatru przygotowywało różne inscenizacje i prezentowało je dla społeczności szkolnej. Najczęściej były to programy artystyczne nawiązujące do ważnych świąt i rocznic narodowych (Święto Niepodległości, uchwalenie Konstytucji 3 maja, montaże artystyczne z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy). Od kilku lat członkowie koła przygotowują też krótkie poetycko- artystyczne występy dla społeczności mościckiej, na okoliczność świąt kościelnych i narodowych. Uczniowie wraz z opiekunem pamiętają o mieszkańcach Domu Pomocy Społecznej i składając im życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, wzbogacają spotkania inscenizacjami teatralnymi (jasełka, montaże pasyjne).

Od 2001 roku nasz zespół występował w Regionalnych Przeglądach Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Maska”. W repertuarze znalazły się zarówno sztuki o charakterze dramatycznym, jak i komediowym. Najciekawsze z nich to:

  • ”Spotkanie na Olimpie”- autorski scenariusz napisała uczennica Anna Knot (prezentacja w 2001r.)
  • ”Mały Książę” A. de Saint- Exupery’ego- scenariusz opracowała uczennica Dominika Głowacka (prezentacja w 2002r.)
  • ”Odys płaczący” R. Brandstaettera- scenariusz opracowała uczennica Joanna Skicka (prezentacja w 2003r., wtedy też nagrodę aktorską otrzymali nasi uczniowie: Jaonna Skicka i Wojciech Tabiś)
  • ”Baba- Dziwo” M. Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej- scenariusz opracowała p. Ewa Obrzut (prezentacja w 2004r. i zdobycie tytułu laureata XXI Regionalnego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Maska”)
  • ”Zagłoba swatem” H. Sienkiewicza (prezentacja w 2007r. i zdobycie III miejsca- Brązowej Maski  w XXIV Regionalnym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Maska”).

Szkolne Koło Teatralne „Melpomena” działa nadal, jego członkowie starają się inscenizacjami i programami artystycznymi potwierdzać swoją obecność w szkole i w środowisku.