Podsumowanie tarnowskiego Hackathonu

IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie > Blog > Podsumowanie tarnowskiego Hackathonu

W środę 29 listopada w  Biurze Wystaw Artystycznych na dworcu PKP w Tarnowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca Hackathon Tarnowskiego Centrum Dialogu. Przypomnijmy, że w wydarzeniu tym uczestniczyła reprezentacja naszej szkoły w składzie: Urszula Bubisz, Aleksandra Chodur, Natasza Ogar oraz Julia Salamon, uczennice klasy 3b. Dziewczęta opracowały projekt „Razem przeciwko samotności”, który został wyróżniony przez jury.

Kilka słów o Hackathonie. W wydarzeniu tym wzięło udział 25 młodych osób, które pracowały w 8 zespołach przez całą sobotę i połowę niedzieli nad stworzeniem inicjatywy, która mogłaby poprawić życie w ich środowisku. Dzięki współpracy z zaproszonymi mentorami, młodzież doświadczyła systemu pracy i problemów, które – organizatorzy mają nadzieję – trochę pootwierały im głowy. Mieli okazję pracować z osobami, mającymi duże doświadczenie i ugruntowaną pozycję w Polsce. Może mentorzy stawiali wysokie wymagania, ale młodzież z ciekawością i chęcią poddawała się procesowi.

Mentorzy przeprowadzili zespoły przez cały proces wymyślania innowacji: od inspiracji, myślenia o ideach i przyszłości, przez odnajdywanie problemu, identyfikację grupy docelowej, po zarys pomysłu, testowanie, doskonalenie, budżet i wdrożenia. Stworzyli warunki do innowacyjnego myślenia i własną energią pociągnęli młodych za sobą.

W pierwszym dniu, mentorzy spędzili z zespołami 14,5 godziny non stop (!). Nawet czas posiłków były okazją do dyskusji o rozwiązaniach. Na pewno ta energii udzieliła się młodzieży, bo nie dotarły do organizatorów głosy protestu.

„Dla nas, ta impreza miała znaczenie głównie edukacyjne. Na kilku poziomach. Młodzi dostali dużą porcję wiedzy i doświadczenia, organizatorzy dowiedzieli się czego młodym brakuje, czego potrzebują, co jest dla nich ważne. Przetestowaliśmy taką formę pracy i współpracy z mentorami. Młodzi mówili o tym, że chcą więcej takich wydarzeń. Mentorzy do dziś są pod mocnym wrażeniem tarnowskiego wydarzenia (głównie zaangażowania, otwartości, dojrzałości młodzieży), w samych superlatywach mówią o pracy z tarnowską młodzieżą. To duża korzyść dla Miasta. Mam nadzieję, że rosną młodzi odpowiedzialni i wrażliwi aktywiści miejscy.

I my, jako organizatorzy, i mentorzy, którzy pracowali z młodzieżą, jesteśmy pod dużym wrażeniem ich energii, zaangażowania, pasji i dojrzałości.”

Po rozdaniu nagród uczestnicy wzięli udział w performance, który jest rezultatem projektu „spoTKANIE. Łączymy pokolenia i wieki”. W ramach tego projektu młodzież z Liceum Sztuk Plastycznych i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika poszukiwała twórczych impulsów w historii miasta. Motywem przewodnim jest NIĆ, powracająca jak wątek, splatająca ludzkie losy, znienacka ucięta, łączona – nić porozumienia. Dająca możliwość spoTKANIA siebie samej / samego i siebie nawzajem.

Hackathon Tarnowskiego Centrum Dialogu oraz „spoTKANIE. Łączymy pokolenia i wieki” są działaniami w ramach projektu „Tarnów. Nowe spojrzenie”. Współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz środków budżetu państwa w ramach Programu „Rozwój Lokalny” na lata 2014-2021.

Zdjęcia z wydarzenia:

https://www.tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Galerie-zdjec/Miasto/Galeria-Miasto-2023/Rozdanie-nagrod-za-projekty-Hackathonu-TCD